Wspaniali wykonawcy, piękna muzyka i szczytna idea przyświecać będą świątecznemu koncertowi charytatywnemu dla 19-miesięcznego Adasia Bartkowiaka z podpiaskowskiego Bodzewa, dotkniętego porażeniem mózgowym. Organizatorzy, którymi są Stowarzyszenie „Dziecko”, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, zapraszają w niedzielę 20 grudnia o 17:00 do auli gostyńskiego „ogólniaka”. Wstęp jest wolny. Przed koncertem będzie miała miejsce aukcja i zbiórka datków na leczenie i rehabilitację chłopca.
Zaplanowany koncert charytatywny jest niejako kontynuacją działań podejmowanych w połowie XIX wieku przez Maksymiliana Koperskiego, uzdolnionego skrzypka i kompozytora tworzącego u filipinów na podgostyńskiej Świętej Górze.
Jak informuje Wojciech Czemplik z SMMŚ, dyrektor artystyczny festiwalu muzyki oratoryjnej na Świętej Górze, zachowały się wycinki prasowe z „Gazety Poznańskiej” z lat 1861 i 1862. Są w niej zamieszczone anonse koncertów „na korzyść ubogich” w Środzie Wlkp., podczas których występował 50-letni wówczas M. Koperski ze swoją 8-letnią siostrzenicą, pianistką Joanną Bartlewicz.
W przedświąteczną niedzielę 20 grudnia w rolę M. Koperskiego wcieli się Wiktor Kuzniecow senior, laureat międzynarodowych konkursów skrzypcowych – im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (IV nagroda – 1986) oraz im. Niccolò Paganiniego w Genui (VI nagroda – 1987); natomiast w rolę J. Bartlewicz – 11-letnia Rozalia Kierc, zdobywczyni głównych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych „Hillera” i Fryderyka Chopina dla dzieci.
Będziemy mogli usłyszeć utwory N. Paganiniego, H. Wieniawskiego, Johannesa Brahmsa, Fritza Kreislera w wykonaniu W. Kuzniecowa, któremu na fortepianie akompaniować będzie Katarzyna Kaczorowska. W repertuarze R. Kierc znajdą się dzieła Ferenca Liszta, F. Chopina, Johanna Sebastiana Bacha oraz Tadeusza Natansona.
Ponadto przed gostyńską publicznością wystąpi Trio im. M. Koperskiego, w składzie: Martyna i Krzysztof Szymkiewiczowie oraz W. Czemplik. Muzycy zaprezentują dwa spośród pięciu zachowanych mazurków M. Koperskiego.
Z opublikowanego w 1939 roku na łamach „Kroniki Gostyńskiej” tekstu Marii Ruge-Rużyny z Koźmina, krewnej Koperskich, wynika, iż M. Koperski w pewnym momencie wycofał się z życia koncertowego, bo doznał paraliżu prawej ręki.
-- Widocznie paraliż ustąpił, lub nie był on tak dotkliwy, skoro w wieku 50 lat nadal koncertował i to z bardzo trudnym repertuarem. Do końca życia był aktywny jako skrzypek – dodaje W. Czemplik. – Zachowały się, niestety, tylko anonse koncertów ze Środy Wlkp. Być może podobne inicjatywy Koperski podejmował w Pleszewie, Jarocinie, Gostyniu… Mamy nadzieję, że organizowany przez nas koncert spotka się z olbrzymim zainteresowaniem lokalnej społeczności. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Przyjdźcie, posłuchajcie muzyki i pomóżcie Adasiowi!
Podczas aukcji będzie można wylicytować na przykład „Rozmowy lusławickie” Krzysztofa Pendereckiego ze specjalną dedykacją od autora, czy też tomik poezji noblisty Jacka Henslera.
AGNIESZKA JAKUBOWSKA
AGNIESZKA JAKUBOWSKA
nr 50 z 18 grudnia 2009 roku