• baner1
  • baner2
  • baner3

Piękną, przejmującą, pełną wyrazu, uduchowioną, skłaniającą do wyciszenia i refleksji, przygotowującą do duchowego przeżycia Męki Pańskiej kompozycję Josepha Haydna usłyszymy w niedzielę 28 lutego o 18:00 w bazylice świętogórskiej. Wielkopostne oratorium pt. „Siedem ostatnich słów Chrystusa” wzbogaci recytacja medytacji autorstwa ks. Grzegorza Strzelczyka w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza, znanego aktora teatralnego i filmowego. Wstęp jest wolny.
siedem slow plakatOprawą muzyczną zajmie się Kapela Świętogórska, wespół z Łukaszem Nazarczukiem (I skrzypce), Martyną Szymkiewicz (II skrzypce), Wojciechem Czemplikiem (altówka) oraz Łukaszem Kurzawskim (wiolonczela).
Jak mówi W. Czemplik, pomysł stworzenia wielkopostnego misterium zrodził się już w XVIII wieku. Austriacki kompozytor J. Haydn otrzymał od przełożonego zgromadzenia „Hermandad de la Santa Cueva” w hiszpańskim Kadyksie niecodzienne zamówienie na napisanie oratorium bez tekstu nawiązujące do ostatnich słów Jezusa. Pierwsze wykonanie na pełną orkiestrę rozbrzmiało w Wielki Piątek w 1787 roku właśnie w Kadyksie.


-- Dzieło to przyniosło Haydnowi tak wielką sławę i popularność, że powstały jego kolejne wersje – kwartetowa, fortepianowa i wokalna. Wyglądało to tak, że podczas nabożeństwa w Wielki Piątek kapłan wymawiał jedno z ostatnich słów, które Chrystus wypowiadał do zgromadzonych pod krzyżem i do Boga, po czym zapanowywała cisza i przez około 10 minut orkiestra grała bardzo spokojną, uduchowioną muzykę. W związku z tym, że słów było siedem, powstało siedem sonat instrumentalnych. Był jeszcze wstęp i zakończenie, czyli muzyczne zobrazowanie momentu trzęsienia ziemi i zmartwychwstania Jezusa – dodaje W. Czemplik. – Na potrzeby naszego spotkania przygotowaliśmy wersję na kwartet smyczkowy. Chcemy też przekazać więcej myśli i słów. Będzie nie tylko cytat zaczerpnięty z Ewangelii, ale też medytacja nad tymi słowami napisana przez ks. Strzelczyka. Każdą część muzyczną poprzedzi zatem 3-minutowe rozważanie. Wszystko tworzyć będzie harmonijną całość stworzoną do kontemplacji i medytacji nad ukrzyżowaniem Chrystusa.
Misterium trwać będzie około godziny.
Organizatorami są Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera oraz Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu.


AGNIESZKA JAKUBOWSKA
gazeta
Nr 7, z dnia 19 lutego 2010 r.

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt