• baner1
  • baner2
  • baner3

Jak co roku, już jesienią rozpoczęły się przygotowania do bożonarodzeniowego misterium. W Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu od października można było słyszeć kolędy. W tym roku wystąpi około 60 chórzystów, w przygotowania trzeba więc włożyć wiele wysiłku.



misterium d 10Praca z tak dużą grupą dzieci jest niezwykle czasochłonna. Trzeba wypracować wokalnie każdy szczegół, dobrać odpowiednio repertuar – wyjaśnia Ewa Kuśnierek, nauczycielka muzyki w SP5.
W repertuarze znalazły się kolędy i piosenki świąteczne. Tegorocznemu misterium przyświeca hasło: „Jest taki dzień, który każdy z nas zna od kołyski”. Odbędzie się ono w aurze bajkowej, a więc oprócz tradycyjnych postaci, które zasiadają w żłóbku i przychodzą z darami, pojawią się również postaci z bajek – m.in. Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Calineczka, Pinokio i Królowa Śniegu. Przedstawienie poprowadzi czarnoksiężnik bajkopisarz, który będzie również narratorem.



Będzie baśniowo i kolorowo. Dzieci, nauczyciele i osobistości Gostynia wystąpią w specjalnych strojach. Jest to misterium już nie tylko szkolne, ale miejskie – opowiada E. Kusnierek – Gromadzimy stroje, które uszyliśmy wcześniej do poprzednich edycji misterium. Wykorzystujemy je, wielokrotnie je przekształcając. Rodzice i nauczyciele dorzucają elementy przebrań. Czapki dla całego chóru uszyła jedna z mam, więc stworzyła się taka wspólnota: nauczyciele, rodzice i dzieci.



Stroje to przede wszystkim praca rodziców – oni wymyślają i tworzą przebrania dla swoich dzieci. Wszyscy starają się, aby misterium wypadło jak najlepiej.



Myślę, że warto przyjść posłuchać kolęd i wprowadzić się w świąteczny nastrój. Misterium już od wielu lat odbywa się przed świętami Bożego Narodzenia, żeby tak na chwilę się zatrzymać w pędzie zakupów i przygotowań, żeby posłuchać treści, żeby znaleźć sens i poszukać tego, co dla każdego niesie Boże Narodzenie w każdym roku – dodaje E. Kuśnierek.



Premiera przedstawienia zaplanowana jest na piątek, 17 grudnia. Początek o godzinie 16:30 w bazylice świętogórskiej.


ELŻBIETA ULATOWSKA
gazeta
Nr 48, z dnia 17 grudnia 2010 r.

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt