• baner1
  • baner2
  • baner3

 

3fest 1d   3fest 2d

[kliknij zdjęcie aby powiększyć]


Na muzycznym rynku ukazał się trzeci dwupłytowy album „Musica Sacromontana”, będący wspomnieniem ubiegłorocznego III Festiwalu Muzyki Oratoryjnej na Świętej Górze. Gostynianie mogą album nabyć na klasztornej furcie oraz w księgarni „Exlibris” przy ul. Kolejowej.


 

Na krążkach znajdziemy utwory gostyńskich kompozytorów: „Nieszpory” Józefa Zeidlera i „Mszę” Maksymiliana Koperskiego. Wykonawcami pierwszej kompozycji są Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, drugiej – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego oraz Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.


-- Józef Zeidler nazywany czasem „polskim Mozartem” pozostawił po sobie wiele mszy, nieszporów, litanii, psalmów. Do dziś zachowały się tylko 24 utwory, a już 9 z nich zostało wydanych na płytach „Musica Sacromontana” – mówi Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny świetogórskiego festiwalu. – „Nieszpory” Zeidlera z roku 1786 odnalazł w gnieźnieńskich zbiorach badacz kościelnych archiwów ks. Władysław Zientarski. Potwierdza to tezę, że były one częścią repertuaru chętnie grywanego nie tylko przez Kapelę Świętogórską.


Jak mówi W. Czemplik, „Nieszpory” to utwór z gatunku muzyki wokalno-instrumentalnej z efektownymi w stylu mozartowskim partiami skrzypiec i bogatymi melodycznie solowymi partiami wokalnymi.


Pół wieku po „Nieszporach J. Zeidlera powstała „Msza” M. Koperskiego. Jedyna kopia tego dzieła ocalała na Jasnej Górze w Częstochowie.


-- 25-letni kompozytor osiągnął już wtedy dużą dojrzałość, a efektowna partia skrzypiec, którą pisał prawdopodobnie dla siebie, wymaga niezwykłej biegłości. Wirtuozowsko potraktowany chór, partie solowe oraz symfoniczny podkład dowodzą, że Maksymilian Koperski uprawiał nie tylko muzykę kościelną, ale, i to z powodzeniem, świecką – dodaje W. Czemplik.


AGNIESZKA JAKUBOWSKA
gazeta
Nr 13, z dnia 5 kwietnia 2009

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt