• baner1
  • baner2
  • baner3

1 maja w dzień świętego Józefa mieszkańcy ziemi gostyńskiej tłumnie przybyli na Świętą Górę, gdzie zorganizowano Eko Festyn. Mimo że synoptycy zapowiadali deszcz, niebiosa zawarły się na czas imprezy. Zrobiło się cieplutko, jak w lecie.

3 maj 10Po mszy w intencji pracowników Nadleśnictwa Piaski i wszystkich miłośników przyrody, którą odprawiono w samo południe, rozpoczęła się wspólna zabawa w klasztornych ogrodach. Zainaugurował ją Igor Falecki, najmłodszy perkusista świata. Występ ośmiolatka, któremu towarzyszył krobski zespół „Dramoholic”, nagrodzony został gromkimi brawami.
Była nie tylko strawa dla ducha, ale i dla ciała. W powietrzu unosił się smaczny zapach „zupy tysiąca smaków Dożów Weneckich”, którą w olbrzymim kotle ugotował Krzysztof Górski ze swym Teatrem Kulinarnym. Rozdano około 3,5 tysiąca porcji.



Można było także skorzystać z przejazdu bryczką za jedyne 3 złote od dziecka.



Niemal bez przerwy słychać było dźwięk piły motorowej. Henryk Grudzień, artysta ze Strzelec Krajeńskich, wyrzeźbił nią postać poety Kaspra Miaskowskiego. Rzeźba najprawdopodobniej stanie przy świetlicy w Smogorzewie, skąd pochodził ten barokowy pisarz.



Na scenie, którą dowodził znany radiowiec Jacek Hałasik, zaprezentowały się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach. Można było także wysłuchać scenek gwarowych w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej z Zespołu Szkół w Krobi.



Ewa Kowalska podczas „Bajkowej Olimpiady” przyciągnęła pod scenę zlokalizowaną na placu za bazyliką najmłodszych uczestników festynu.



Swoje stoisko miało Nadleśnictwo Piaski. Każdy, kto je odwiedził i wziął udział w przygotowanych przez leśników konkursach o tematyce ekologicznej, miał okazję wygrać m.in. kwiaty lub sadzonki drzew, czy krzewów. Tam też można było spróbować swych sił i poćwiczyć celność wbijając gwoździe do pni drzew.



Milusińscy chętni brali udział w eko-zabawach, które zorganizowali piaskowski GOK oraz uczniowie i nauczyciele z tamtejszego Zespołu Szkół. Oprócz układanek, malowanek i konkursów zręcznościowych, był także punkt, gdzie można było oddać zużyte baterie. Dzieci i młodzież chętni uczyli się udzielania pierwszej pomocy.



Było również stoisko z produktami benedyktyńskimi.



Wieczorem w szczelnie wypełnionej publicznością bazylice rozbrzmiały najsłynniejsze arie włoskie rodem głównie z Wenecji. „Karnawał wenecki” Niccolo Paganiniego wykonał Wiktor Kuzniecow, któremu towarzyszył kwartet smyczkowy Teatru Muzycznego „Capitol” z Wrocławia. Na dużym ekranie prezentowane były zdjęcia z Wenecji.



Szczególną atrakcją były również fragmenty widowiska autorskiego Beaty Wielopolskiej „Wiosna” oraz „Zima” do muzyki Antonio Vivaldiego, powstałego w oparciu o unikalną kolekcję kostiumów autorskich, wykonanych wspólnie z Bożeną Motylewską-Wielopolską, w choreografii Aliny Janikowskiej, w wykonaniu Grupy Akrobatyczno-Baletowej „Gwiazda” z Ostrowa Wlkp.



„Wenecką muzyczną noc na Świętej Górze” poprzedziła promocja najnowszego dwupłytowego albumu „Musica Sacromontoana”. Zarejestrowane są na nim utwory, które rozbrzmiały podczas ubiegłorocznego Festiwalu Muzyki Oratoryjnej na Świętej Górze.



Organizatorami pierwszomajowej imprezy byli Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri w Gostyniu, Nadleśnictwo Piaski, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, GOK w Piaskach, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Gminy Piaski i Krobia oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”.


AGNIESZKA JAKUBOWSKA
gazeta
Nr 18, z dnia 7 maja 2010 r.


Więcej zdjęć z festynu i koncertu w Galerii


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt