Wojciech Czemplik, muzyk związany z grupą Stare Dobre Małżeństwo, mieszkaniec naszego powiatu, został w minionym tygodniu uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
To prestiżowe odznaczenie nadawane jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Medal ma kształt kwiatu o nieregularnych rysach. Wykonany jest z tombaku, czyli stopu miedzi z cynkiem doskonale imitującego złoto.
W. Czemplik otrzymał to wyróżnienie na wniosek Stowarzyszenia Kłos – Kraina Łagodności oraz Śmiechu Serdecznego z Głogowa. Składając podanie organizacja opisała w nim każdy etap działania muzyka – w Szczecinie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu i Gostyniu. Podsumowano w nim dotychczasową 30-letnią pracę W. Czemplika w dziedzinie kultury, jako muzyka, menadżera, organizatora koncertów i festiwali.
– Przyznaję, że choć miałem sygnały, iż są przymiarki, by wyróżnić mnie takim medalem, to jednak fakt, że minister mi je przyznał, był dla mnie sporym zaskoczeniem – mówi W. Czemplik.
Wiadomość o przyznaniu nagrody i zaproszenie na uroczystość wręczenia odebrał podczas pobytu w Portugalii, gdzie pracował nad albumem „Medytacje na cztery struny świata”.
Gala miała miejsce w środę 6 lipca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. W. Czempik otrzymał wyróżnienie z rąk wiceministra Piotra Żuchowskiego.
– Z mojego muzycznego środowiska była obecna także Maria Pomianowska, z którą miałem przyjemność pracować na początku lat 80., w zespole „Orientacja na Orient”. Interesowaliśmy się wtedy muzyką dalekiego wschodu. Po 30 latach spotkaliśmy się na tej uroczystości – relacjonuje.
Podsumowanie dotychczasowej twórczości i uhonorowanie jej medalem wcale nie oznacza, że muzyk ma zamiar kończyć karierę. Wręcz przeciwnie. Właśnie ukazują się dwie nowe płyty zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Na pierwszej znalazły się piosenki do wierszy Bogdana Loebla, poety współpracującego niegdyś z Tadeuszem Nalepą. Drugą jest album koncertowy zawierający utwory zarejestrowane w krakowskim klubie „Rotunda”.
– Moje najbliższe i najważniejsze plany to przygotowania do kolejnej edycji festiwalu „Musica Sacromontana”. Po raz pierwszy jeden z festiwalowych koncertów będzie transmitowany na żywo przez Polskie Radio na antenie „Dwójki” – dodaje W. Czemplik.
Równocześnie muzyk przygotowuje album retrospektywny z muzyką etniczną „Medytacje na cztery struny świata”. Płyty te powstają w cyklu rocznym, każda z nich ma inny charakter. W tym roku płyta powstaje przy współpracy z mnichami z Tybetu, którzy grają m. in. na misach tybetańskich i śpiewają mantry.
– Jest to muzyka z gatunku muzyki ethno world, muzyki świata. Muzycy z różnych kultur w jednym miejscu nagrywają razem – opowiada W. Czemplik. – Będzie to muzyka instrumentalna rejestrowana w Niemczech i Portugalii w wykonaniu zaproszonych instrumentalistów z różnych części kuli ziemskiej.
Dotychczas powstały już płyty z muzyką arabską, indyjską, chińską, indiańską. Zawartość nie aspiruje do czołówek list przebojów. To utwory służące raczej relaksacji, czy wręcz medytacji.
Jak więc widzimy, paleta artystycznych zainteresowań W. Czemplika jest szalenie szeroka. Dzięki jego licznym kontaktom z muzykami różnych kultur, bogatsze staje się także kulturalne życie ziemi gostyńskiej. Honorowego wyróżnienia serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów.
ELŻBIETA ULATOWSKA
Nr 28, z dnia 15 lipca 2011 r.