• baner1
  • baner2
  • baner3

Bezcenne skrzypce Stradivariusa na Świętej Górze | fot. P. MaćkowiakKażdy skrzypek marzy by grać na zbudowanym przez mistrza z Cremony instrumencie, a muzea na całym świecie zabiegają by mieć go w swoich zbiorach. Skrzypce Antonio Stradivariego choć zbudowane dwa wieki temu, wciąż przewyższają swoimi walorami wszystkie instrumenty, urzekają barwą dźwięku, zdumiewają jego siłą i głębią, o czym można było się przekonać się 9 grudnia podczas koncertu na Świętej Górze.


Ten wieczór przejdzie do historii. Po przeszło 150 latach nieobecności w Polsce usłyszeliśmy skrzypce będące kiedyś własnością wielkiego polskiego wirtuoza i kompozytora, Karola Lipińskiego. Jego koncerty przyjmowano entuzjastycznie nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Często porównywano go z Paganinim, a koncerty obydwu wirtuozów w Warszawie w 1829 roku rozpętały gwałtowną polemikę wśród krytyków i melomanów na temat czołowego miejsca na światowym Parnasie wiolinistycznym.

Sam Paganini zapytany kiedyś kto jest najlepszym skrzypkiem na świecie, odparł bez fałszywej skromności, że nie wie kto jest najlepszy, ale jednym z dwóch najdoskonalszych wirtuozów jest z pewnością Lipiński.

 


Od paru lat na instrumencie K. Lipińskiego gra Frank Almond, amerykański skrzypek, który przyleciał do Polski na zaproszenie Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.


Koncert w Gostyniu jest pierwszym w moim życiu kontaktem z polską publicznością. Sporo dowiedziałem się o tradycji muzycznej na Świętej Górze, o idei Festiwalu Musica Sacromontana i przekonałem osobiście o jego znakomitej publiczności. Koncertować w tych zabytkowych wnętrzach to wyjątkowa, niepowtarzalna przyjemność – mówi F. Almond.


Bezcenne skrzypce Stradivariego mają długą i nieprawdopodobną historię. Powstały w 1715 r., a więc w tzw. „złotym okresie”, kiedy po trzydziestu latach poszukiwań i udoskonaleń 70-letni lutnik odnalazł swój własny, idealny model.


Pierwszym właścicielem mojego instrumentu był Giuseppe Tartini, twórca tzw. padewskiej szkoły techniki skrzypcowej. To on pierwszy wzbogacił technikę palcową używając tryl określany „diabelskim” i własną metodę prowadzenia smyczka. Po śmierci Tartiniego Stradivarius przeszedł w ręce jego ucznia Salviniego – opowiada F. Almond. – Wasz rodak Karol Lipiński w 1818 roku, podczas podróży do Włoch, zagrał przed Salvinim krótki koncert. Po wysłuchaniu utworu Włoch był tak zdegustowany brzmieniem skrzypiec Lipińskiego, że wyrwał mu je z ręki i ze złością rozbił na małe kawałki. Następnie wyciągnął z szafy swojego bezcennego Stradivariusa i ofiarował go polskiemu wirtuozowi w dowód uznania. Lipiński grał na nim odnosząc wielkie sukcesy aż do śmierci, czyli do 1861 roku.


F. Almond jest koncertmistrzem Milwaukee Symphony Orchestra. W 1981 r. w wieku 17 lat został najmłodszym laureatem Konkursu im. Paganiniego w Genui, a pięć lat później jednym z laureatów konkursu im. Czajkowskiego w Moskwie. W latach 2002 i 2004 płyty z jego wykonaniami nominowane były do prestiżowej amerykańskiej nagrody muzycznej Grammy Award, czyli muzycznych Oskarów. Podczas koncertu na Świętej Górze, w jego wykonaniu usłyszeć można było m.in. „Sonatę z Diabelskim Trylem” Tartiniego oraz „Introdukcję” i „Tarantellę” Pablo de Sarasate. Na fortepianie towarzyszyła artyście Anna Rutkowska-Schock.


Po koncercie organizatorzy Festiwalu Musica Sacromontana podziękowali sponsorom VI Festiwalu, dzięki którym wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny. Tytuły Mecenasa Kultury otrzymali: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, powiat Gostyński, gmina Piaski, gmina Gostyń, Netbox Polska Sp. z o. o. S.K.A., Wielkopolska SKOK, Bank Zachodni WBK S. A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa PZU, Ardagh Group, Przedsiębiorstwo B. Kaczmarek, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S. A., Enea Operator Sp. z o. o., Enea Spółka Akcyjna oraz Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu.


Więcej zdjęć w galerii

WOJCIECH CZEMPLIK, LESZEK JANKOWSKI
gazeta

Nr 49, z dnia 16 grudnia 2011 r.

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt