• baner1
  • baner2
  • baner3

Słowicze KolędowanieŻywieckie i słowicze kolędy rozbrzmiewały w świętogórskiej bazylice. Wszystko to za sprawą dwóch zespołów, które zaproszono na „Koncert Bożonarodzeniowy”: Zespołu Pieśni i Tańca „PEWLANKA” z gminy Świnna w powiecie Żywieckim oraz chluby Wielkopolski - Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.

- Tradycja każe, byśmy w naszych domach wspólnie śpiewali kolędy. Ten piękny zwyczaj śpiewania pieśni pochwalnych wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. Przejęło go chrześcijaństwo, oczywiście nadając zdecydowanie inną, religijną treść - mówił ksiądz Jakub Przybylski COr witając przybyłych. Kolędy śpiewamy dla Jezusa Chrystusa. - U którego mamy sobie zaskarbić jak najwięcej łask, od którego zależy nasze życie, do którego należy cały świat. Oto śpiewamy hymny pochwalne na cześć Zbawiciela, w różnym tempie, w różnym stylu muzycznym, w różnych językach. Jako naród polski możemy się cieszyć - mówią o nas, że nasze kolędy są najpiękniejsze - zaznaczył ksiądz Jakub Przybylski. Przyznał, że na koncert zaproszono zespoły, które reprezentują zupełnie odmienne style. - Ale scena świętogórska i dom Matki pokazują różnorodność w jedności, a im większa różnorodność dla Jezusa, tym chwała większa. Razem śpiewajmy hymny pochwalne na cześć Zbawiciela - zachęcał.

Słowicze KolędowanieGórale zaśpiewali żywieckie kolędy, w tradycyjnych podhalańskich strojach, przy akompaniamencie skrzypiec, dud i piszczałek pasterskich. W wykonaniu „Poznańskich Słowików” publiczność usłyszała tradycyjne polskie kolędy. Chór chłopięcy nie po raz pierwszy gościł na Świętej Górze. Razem z profesorem Stefanem Stuligroszem wielokrotnie odwiedzał klasztor, jego członkowie spędzali tu wakacje. - To dla nich taka podróż sentymentalna. Przyjeżdżają dzisiaj z Maciejem Wielochem - dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru, uczniem i wieloletnim asystentem Stefana Stuligrosza - mówił prefekt muzyki - ksiądz Jakub Przybylski. Publiczność nagrodziła artystów brawami. Wspólnie z góralami przy świętogórskim żłóbku mieszkańcy powiatu śpiewali kolędy. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

 

Izabela Skorzybót
Życie Gostynia nr 3 z 18 stycznia 2013

Więcej zdjęć w GALERII

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt